Jesteśmy autoryzowanym partnerem Milwaukee / Salon firmowy Tarnowskie Góry ul. Zagórska 156a
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mierniki elektryczne

( ilość produktów: 1 )

Profesjonalny miernik elektryczny do instalacji elektrycznych

Ponieważ dokonywanie pomiarów instalacji elektrycznych nie jest określone przez aktualne akty prawne, możemy jedynie opierać się na ustawie Prawo budowlane. To natomiast określa, że badania okresowe eksploatacyjne powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 5 lat. Aby móc legalnie zamieszkiwać nieruchomość, należy obowiązkowo zlecić badania.

Pomiarów takich dokonuje elektryk-pomiarowiec, posiadający odpowiednie kwalifikacje i świadectwa potwierdzające. Pełny przegląd instalacji pozwala nam określić jej stan i odpowiedzieć na pytania czy w przypadku uszkodzenia odbiornika i samego przewodu zadziałają zabezpieczenia, czy nie występują problemy z wyłącznikami różnicowo-prądowymi lub z uziemieniem.

Działania tego typu nie są możliwe przy zastosowaniu konwencjonalnych metod i narzędzi, dlatego powstało wiele specjalistycznych urządzeń pomiarowych specjalizowanych, za pomocą których możemy dokonać poszczególnych parametrów sieci. Występują również urządzenia tzw. "kombajny' umożliwiające badanie wszystkich parametrów sieci jednym aparatem.

Budownictwo mieszkaniowe-jakie pomiary?

1) Rezystancja izolacji jest pierwszym parametrem, który powinien być zbadany za pomocą miernika elektrycznego

2) W następnej kolejności pomiar powinien dotyczyć wylączników RCD odpowiedzialnych za odłączenie instalacji od zasilania w przypadku pojawienia się napięcia na obudowie urządzenia elektrycznego.

3) Następnie należy dokonać pomiaru ciągłości połączeń przewodów ochronnych i  wyrównawczych. Pomiar ten przeprowadza się także za pomocą miernika elektrycznego w nowych domach przed zamontowaniem układu pomiarowego.

4) Pomiar impedancji pętli zwarcia. 

5)  Pomiar rezystancji uziemienia, który należy wykonać jeśli w instalacji znajdują się ograniczniki przepięć.

Lepiej nabyć jeden uniwersalny miernik elektryczny czy kilka przyrządów o zawężonej funkcjonalności?

W celu sprawdzania i dokonywania pomiarów w sieci domowej pracującej przy napieciach 240/400 V AC miernik elektryczny wielofunkcyjny wydaje się lepszym wyborem. Jest to urządzenie za pomocą którego sprawdzimy stan izolacji, stan wyłączników różnicowo-prądowych, oraz zmierzymy poszczególne wielkości elektryczne. Jednym słowem jest to narzędzie, które nie tylko ułatwia pracę elektryka, ale wręcz ją umożliwia.

Czy użycie wielu przyżądów byłoby bardziej wskazane? Trudno powiedzieć. Zależy to od indywidualnych czynników, osobistych preferencji i charakteru prowadzonych badań. Wykonywanie pomiarów za pomocą kilku mierników elektrycznych wiąże się z problemami logistycznymi, spisywaniem poszczególnych wyników, uzupełnianiem protokołu. Wszystko to powoduje znaczne wydłużenie czasu pomiaru.

Jest też druga strona medalu. Miernik elektryczny wielofunkcyjny nie zawsze zapewnia dostęp do wszystkich funkcji i zakresów pomiarowych (np. dla instalacji przemysłowych). W tej sytuacji należy sięgnąć po miernik elektryczny specjalizowany. Przede wszystkim w sytuacji kiedy do protokołu instalacji potrzebne będą profesjonalne pomiary uziemienia, pomiar dokonany przy pomocy omomierza miernika elektrycznego wielofunkcyjnego nie wystarczy, na pewno potrzebny będzie profesjonalny miernik uziemień. Podobna sytacja wystąpi, kiedy testowana sieć pracuje przy napięciu wyższym niż 240/400V. .

Zanim dokonamy odpowiedniego wyboru, warto zapoznać się szczegółowo z rozwiązaniami oferowanymi przez producenta, oraz wnikliwie zanalizować dostępne funkcje i zakresy pomiarowe mierników elektrycznych.

pixel